خانه دوست
 

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

صفحات وبلاگ

اي اميد بي پناهم

نظرسنجی

برچهره پر زنور مهدی(عج) صلوات بر جان و دل صبور مهدی(عج) صلوات
10صلوات
20 صلوات
50 صلوات
100صلواتجستجو

دوستان من

کاغذ دیواری امام زمان (عج) 4

 

1. مهدی‌شناسی
هر مسلمانی باید موالیان خود را آن گونه که واقعیت و حقیقت است، بشناسد تا خدای ناکرده در برخورد با ایرادگيري‌ها و شبهه‌هاي مخالفان و معاندان به پرت‌گاه شرک یا غلو سقوط نکند. این شناخت تنها با تأمل در آیات قرآن مجید و بررسي مبانی عقیدتی امر ولایت به دست مي‌آيد. مراد از معرفت، هدایت در دین است.

اولین مرحله معرفت، شناخت ذات پاک حضرت احدیت و ترسیم راه و رسم توحید و یکتاپرستی در تمام شئون ذات و صفات و افعال و شرط پذیرش عبادت است. مرجله بعد، شناخت مقام رسالت و امامان معصوم(ع) و اعتقاد به وجوب اطاعت از ایشان است که تنها راه نجات از گمراهی و رسیدن به کمالات و فضايل انسانی و معنوی هستند.

حضرت صادق(ع) به زراره می‌فرماید: ای زراره! خداوند می‌خواهد شیعیان را به غیبت حجت امتحان کند. پس آن وقت اهل باطل درباره آن حضرت شک می‌کنند. زراره پرسيد: اگر زمان غیبت را درک کردم، چه کاری انجام دهم؟ فرمود: وقتی آن زمان را درک کردی، بر خواندن این دعا مداومت کن:

اللهم عَرِّفنی نَفسَکَ فَاِنَّکَ اِن لَم تُعَرِّفنی نَفسَکَ لَم اَعرِف رسُولَکَ اَللهُمَّ عَرَّفنی رَسُولَک فَاِنّکَ اِن لَم تُعَرِّفنی رسولک لَم اَعرِف حُجَّتَکَ اَللهُمَّ عَرِفَّنی حُجَتَکَ فَانّکَ اِن لَم تُعَرِفنی حُجَّتَکَ ضَلَلتُ عَن دِینی؛
بار پروردگارا، بر من منت بنه و خویشتن را به من بشناسان؛ چه اگر این لطف تو شامل حالم نشود، پیغمبرت را نخواهم شناخت. بارالها، پیغمبر راستینت را به من بشناسان؛ چه اگر او را به من نشناسانی، حجت و خلیفه و جانشین او را از کجا بشناسم. بار خدایا حجت زمان و ولی دورانت را به من بشناسان؛ چه اگر او را به من نشناسانی، از دین حق و صراط مستقیم به بی‌راهه مي‌افتم.

2. واژه‌شناسي مهدی
چون «مهدی» شناخته شده‌ترین لقب امام عصر(عج) است، در این فراز، قدری به ريشه این واژه مهم می‌پردازیم. واژه «مهدی»، لفظی عربی است که معنا و مفهومی گویا دارد.

واژه‌نویسان اهل‌سنّت ذیل کلمه «مهدی» چنین آورده‌اند: «مهدی»، به معنای هدایت شده، کسی است که خداوند او را به حق دعوت کرده است. «مهدی» گاه در نام اشخاص به کار رفته، تا آن‌جا که به طور غالب، اسم علم شده است. نبی مکرم اسلام(ص) به همین نام «مهدی» بشارت داده است که در آخرالزمان خواهد آمد.
به او مهدی گفته می‌شود: زیرا او به کار نهاني و به امری که مردم از آن گم گشته‌اند، هدایت می‌کند.

از حضرت باقر(ع) چنين نقل شده است: مهدی؛ یعنی هدایت‌شده و راه نموده شده؛ چون خداوند راه و چیزهای پنهانی را به آن حضرت می‌نماید. به این جهت، او را مهدی نامیدند که آن حضرت امور نهاني را می‌داند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دهم آبان 1391 توسط یار بی وفا